Jak twierdzą znawcy rynku pracy przyszłość należy do programistów. Programista, określany także potoczenie koderem, to osoba, która programy komputerowe w konkretnym języku programowania. Większość najlepszych programistów zna parę języków programowania, ale specjalizuje się tylko w kilku z nich. Obecnie mamy bardzo dużą ilość takich języków, na który zaś korzystnie się zdecydować?" /> Spośród wielu języków programowania trzeba zdecydować się na jakiś konkretny. No ale jakiego rodzaju wybrać? - absolucorse

absolucorse

zdrowo odpoczywaj

Spośród wielu języków programowania trzeba zdecydować się na jakiś konkretny. No ale jakiego rodzaju wybrać?

8 lipca, 2022
Jak twierdzą znawcy rynku pracy przyszłość należy do programistów. Programista, nazywany również potoczenie koderem, to osoba, która programy komputerowe w określonym języku programowania. Większość najbardziej profesjonalnych programistów zna kilka języków programowania, ale specjalizuje się jedynie w niektórych. Aktualnie mamy sporą ilość takich języków, na który więc warto się zdecydować?

komputery

Autor: Vancouver Film School
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z nich jest vba, czy Visual Basic for Applications. tego rodzaju bardziej uproszczona wersja Visual Basica przeznaczona jest przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami. Jaka jest różnica między VBA a VB? Opisywany przykład nie pozwala na tworzenie samodzielnych skompilowanych aplikacji typy EXE. To dlatego, że kod programu napisanego w VBA jest osiągalny zawsze w dokumencie napisanym przy pomocy programu, jaki obsługuje VBA. Program takiego rodzaju potrzebuje więc specyficznego środowiska, będzie nią zainstalowana na komputerze aplikacja, która obsługuje określony dokument.

By pojąć ten program trzeba posiedzieć nad nim trochę czasu, najlepszy do nauki będzie kurs (zobacz –> kurs trenera personalnego !) vba. Następnym rodzajem jest język sql, czyli Structured Query Language. Jest to strukturalny język zapytań stosowany do tworzenia, wymieniania baz danych oraz do zamieszczania i pobierania danych z baz danych. To język deklaratywny, czyli decyzje o metodzie zachowania i pobierania baz danych pozostawia się systemowi zarządzania bazą danych. Sql został stworzony w latach 60, w firmie IBM. Jest standardem w dziedzinie komunikacji z serwerami relacyjnymi baz danych. Duża ilość współczesnych systemów relacyjnych baz danych wykorzystuje oprogramowania sql.

programiści

Autor: Stephan Ridgway
Źródło: http://www.flickr.com
Nawet mówi się potocznie, że korzystanie z relacyjnych baz danych to tak właściwie korzystanie z sql. Pierwszą firmą, która używała sql w sposób komercyjny była firma Oracle. tego rodzaju język programowania jest bardzo często wykorzystywany przez wiele rodzimych przedsiębiorstw, a stale szuka się programistów w tej dziedzinie. Jeżeli jesteś tym zainteresowany, a nie znasz sql, warto zrobić kurs sql, bo dzięki niemu powiększysz swoje szanse na rynku pracy. Mobilizacją będzie to, iż dzisiaj faktycznie programiści są poszukiwani. Chociaż jest bardzo wiele języków programowania, to powinniśmy skupić się na jednym z nich, właśnie na przykład na sql i kształcić się wytrwale.

absolucorse

zdrowo odpoczywaj