Z uwagi na wygodę oraz szybkość przeloty samolotem są coraz bardziej powszechne. Aczkolwiek, jak to we wszystkich sposobach przewozu zdarza się, przelot może zostać odwołany. Na szczęście w wspomnianej okoliczności podróżującemu przysługują specjalne przywileje." /> Jak uzyskać zadośćuczynienie za anulowany lot? - absolucorse

absolucorse

zdrowo odpoczywaj

Jak uzyskać zadośćuczynienie za anulowany lot? - absolucorse

Jak uzyskać zadośćuczynienie za anulowany lot?

Styczeń 13th, 2021
Z uwagi na komfort oraz prędkość loty samolotem stają się coraz bardziej przystępne. Jednak, jak to we wszystkich rodzajach przewozu bywa, przelot może zostać odwołany. Na szczęście w rzeczonej sytuacji podróżującemu przypadają szczególne prawa.

problemy techniczne
Autor: Anton Strogonoff
Źródło: http://www.flickr.com
Anulowanie przelotu może przywołać nieprzyjemną, stresującą atmosferę, szczególnie jeśli wybieramy się w istotną delegację służbową bądź na upragnione wakacje. Boimy się nie tylko o stracony czas, ale szczególnie o pieniądze. Należy być świadomym, że za odwołany lot odszkodowanie należy się, jednak trzeba się o nie upomnieć (zadośćuczynienie przewoźnika dzięki Rozporządzenie Unii Europejskiej nr 261/2004/WE z dnia 11 lutego 2004 r. uwzględnia prawa pasażera, dzięki którym pobierzemy nie tylko zwrot gotówki za bilet, ale też odszkodowanie. Zgodnie z przytoczonym dokumentem w przypadku anulowania podróży przewoźnik musi zapewnić pasażerowi alternatywny rodzaj transportu oraz zwrócić koszty biletu. Reklamację powinno się przekazać prosto do przewoźnika, korzystając z przygotowanego unijnego wniosku reklamacji. Zatrzymajmy jego ksero, żeby w przypadku niezadowalającej odpowiedzi szukać pomocy u Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

lotnisko
Autor: blu-news.org
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatkowo podróżnemu przysługuje odszkodowanie w wysokości 250-600 euro. przypadające za odwołany lot odszkodowanie naliczone jest w zależności od długości przelotu. Gdy podróż miała odbyć się w obrębie Unii Europejskiej, a odległość pomiędzy punktami wynosi do 1500 km podróżnemu należy się 250 euro. Gdy dystans przewyższa 1500 km odszkodowanie wynosi 400 euro. W przypadku lotów pomiędzy punktami w Unii Europejskiej a tymi usytuowanymi poza nią, a dodatkowo w przypadku podróży więcej niż 3500 km podróżny powinien otrzymać 600 euro rekompensaty. Warto pamiętać, że kwota zadośćuczynienia może zostać zredukowana o 50%, w przypadku, gdy przewoźnik zaoferuje nam alternatywny przelot w podobnym okresie. Prawa pasażera (poznaj na stronie) umieszczone w Rozporządzeniu nie dotyczą jednak sytuacji, jeśli przelot został odwołany z powodu szczególnych okoliczności albo informację o modyfikacjach otrzymamy 2 tygodnie przed planowaną podróżą.

absolucorse

zdrowo odpoczywaj